Nowe kwoty wolne od potrąceń są wynikiem nowej stawki minimalnego wynagrodzenia, która obowiązuje od stycznia 2020 r. Wyższe kwoty stosujemy od marca i dotyczą świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego, tj. zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego. W związku z tym, poniżej znajdziesz tabelkę z konkretnymi kwotami.
Ile wynoszą nowe kwoty wolne od potrąceń z zasiłków w 2020 roku?
Z pewnością wiesz, że kwoty wolne od potrąceń mają chronić wynagrodzenie pracownika przed zbyt dużym potrąceniem z jego wypłaty. Zasiłki, które są wypłacane osobom, posiadającym ubezpieczenie chorobowe także podlegają egzekucji na zasadach właściwych dla emerytur i rent. Rzecz jasna, regulacje prawne chronią pensję pracownika przed nadmierną egzekucją z zasiłków (chorobowego, wypadkowego, macierzyńskiego, opiekuńczego) oraz świadczenia rehabilitacyjnego. W wyniku zmiany wysokości płacy minimalnej – nowe kwoty wolne od potrąceń w 2020 roku wzrosły.
Poniżej tabelka z kwotami wolnymi od potrąceń, które obowiązują od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku. Co ważne, kwoty zostały zwaloryzowane w wysokości kwotowej, nie procentowej.
Skoro omawiamy potrącenia z zasiłków, poniżej znajdziesz dwie dość istotne kwestie w tym temacie.
Limity potrąceń z zasiłków
Ponoć wszystko ma swoje granie. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Limity potrąceń z zasiłków wynoszą:
• dla potrąceń na zaspokojenie należności alimentacyjnych – do 60% kwoty zasiłku;
• dla potrąceń kwot nienależnie pobranych zasiłków rodzinnych lub pielęgnacyjnych oraz świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego – do 50% kwoty zasiłku;
• na zaspokojenie innych należności – do 25% kwoty zasiłku.
Kwoty wolne od potrąceń z zasiłków w 2020 roku
Wolna od potrąceń powinna być kwota zasiłku, która w części odpowiada:
• 50 % kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi;
• 25 % kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu należności z tytułu pobytu w domach opieki społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych;
• 75% kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wraz z opłatami egzekucyjnymi
• 60 % kwoty najniższej emerytury – przy potrącaniu innych należności.
Potrącenia w iPersonel
Oczywiście, potrącenia to jedna z funkcji, którą znajdziesz wśród funkcjonalności naszego systemu kadrowo-płacowego iPersonel.
Wiadomość dla iPersonelowiczów: stawki zostały zaktualizowane i wynagrodzenia objęte potrąceniami naliczają się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
A dla tych, którzy nie pracują na iPersonel (jeszcze) mamy informację, że system obsługuje następujące typy potrąceń:
- priorytetowe;
- alimentacyjne;
- komornicze;
- zaliczkę pieniężną;
- karę pieniężną;
- potrącenia dobrowolne.
Wyjaśniając w skrócie, potrącenia możesz dodawać i edytować na karcie danego pracownika. Gdy ustawisz wszystko tak, jak należy, system obliczy i odejmie odpowiednią kwotę netto wynagrodzenia. W następnym kroku wygeneruje przelew bankowy w dwóch częściach: pensję dla Twojego pracownika i potrącenie, np. dla komornika. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat możliwości iPersonel w tym zakresie: napisz.
Bądź na bieżąco z iPersonel.
Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie Kodeksu pracy.