Skip to main content

Koronawirus zmienił rynek pracy. Zapanował powszechny strach i obawa o swoje miejsca pracy i comiesięczne wynagrodzenie. Wypowiedzenia, redukcja etatów, mniejsza pensja, przymusowe skierowania na urlopy bezpłatne – to z pewnością to, przez co przechodzą teraz pracownicy. Niestety, wiele osób godzi się na mniej korzystne warunki, nie będąc świadoma swoich praw. Przygotowaliśmy skrót najważniejszych uprawnień, uwzględniając różne sytuacje losowe w związku z epidemią. Niewiedzy razem powiedzmy: NIE!

  1. Wynagrodzenie za przestój w pracy z powodu koronawirusa.
    Epidemia zmusza wielu pracodawców do ogłoszenia przestoju. Możemy wyróżnić jego dwa rodzaje. Pierwszy, w rozumieniu Kodeksu pracy pracodawca wprowadza samodzielnie. Jeżeli w tym czasie pracownik był gotowy do wykonywania swoich obowiązków – przysługuje mu wynagrodzenie.
    Drugi, przestój ekonomiczny w rozumieniu specustawy o koronawirusie pracodawca musi skonsultować z zakładową organizacją związkową. Co więcej, przesłanką do jego wprowadzenia musi być wyznaczony spadek obrotów. W drugim przypadku pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownikom o nie więcej niż pięćdziesiąt procent. Oczywiście, pensja nie może być niższa od ustalonej na 2020 rok kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jednak czy zawsze Twoja pensja jest bezpieczna?
    Sprawdzam przesłanki do otrzymania wynagrodzenia w czasie przestoju
  2. Koronawirus a wynagrodzenie. Prawa i obowiązki w sytuacji zagrożenia COVID-19 – dla pracowników i pracodawców.
    Ilu ludzi, tyle przypadków i jeszcze więcej pytań. Zebraliśmy wybrane sytuacje losowe w związku z COVID-19 i wskazaliśmy uprawnienia do wynagrodzenia w tym czasie. Dotyczy takich przypadków, jak pracy zdalna, kwarantanna, choroba czy opieka nad dzieckiem. Przedstawiliśmy także inne aspekty związane z prawem pracy. Tak, polecenie pracy zdalnej jest dla Ciebie wiążące. Tak, pracodawca może skierować Cię na zaległy urlop wypoczynkowy. Tak, pracodawca powinien zapewnić Ci niezbędne środki higieniczne. Więcej praw i obowiązków znajdziesz w artykule.
    Sprawdzam swoje prawa do wynagrodzenia
  3. Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy.
    Wypowiedzenie zmieniające to uprawnienie, z którego coraz częściej korzystają pracodawcy, by zmniejszyć straty finansowe – niestety kosztem pracowników. Poprzez takie wypowiedzenie warunków umowy można zmienić rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy. Nie można jednak zmienić rodzaju umowy. Wyjaśniamy, czy pracownik musi przyjąć nowe – mniej korzystne – warunki zaproponowane przez pracodawcę.
    Tak, chcę wiedzieć czy pracodawca może zmniejszyć mi pensję
  4. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zmiany przepisów.
    Okres pobierania dodatkowego zasiłku został wydłużony do 3 maja 2020 roku. Przepisy przyjęte 31 marca przyznały także prawo do zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat. Jeśli chcesz skorzystać ze świadczenia, wystarczy, że złożysz swojemu płatnikowi składek oświadczenie o tym, że sprawujesz opiekę nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówek szkolnych i przedszkolnych.
    Sprawdzam, co zmieniło się w dodatkowym świadczeniu
  5. Urlop bezpłatny.
    Rzecz do zapamiętania: pracodawca nie może wysłać Cię na przymusowy urlop bezpłatny, tłumacząc się złą kondycją finansową firmy. Niestety, po Waszych wiadomościach wiemy, że pracodawcy nie stosują się do tego przepisu. Wniosek o urlop bezpłatny powinien być złożony dobrowolnie. Nie musisz w nim nawet wskazywać powodu ubiegania się. Z kolei pracodawca nie ma obowiązku uwzględnienia Twojej prośby. Co ważne, w czasie pobytu na urlopie Twój stosunek pracy podlega ochronie. Innymi słowy, nie można wypowiedzieć Ci umowy ani zmienić jej warunków.
    Urlop bezpłatny a uprawnienia pracownicze

Franek iPersonel – partner do zadań specjalnych

Cześć! Z tej strony iPersonel, Franek iPersonel – Twój pomocnik w kadrach i płacach. Masz jeszcze dwie minuty? Świetnie się składa, bo przygotowałem dla Ciebie krótką infografikę z informacjami z zakresu prawa pracy. Zapoznanie się z nią zajmie Ci mniej czasu niż czytanie w całości Kodeksu pracy. A wiedza pewnego dnia może okazać się na wagę złota!

Informator kadrowo-płacowy #2: Tarcza Antykryzysowa – wsparcie ZUS dla firm

Bądź na bieżąco z iPersonel.