Dodatek stażowy 2020 – nowy rok, nowe zmiany
Od stycznia 2020 r. dodatek stażowy zostanie wyłączony z listy składników, które należy brać pod uwagę przy ustaleniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana dotyczy zwłaszcza pracowników urzędów państwowych, pracowników samorządowych oraz nauczycieli.
Kiedy przysługuje i jak obliczać dodatek stażowy?
Dodatek stażowy przysługuje za wieloletnią pracę w urzędach państwowych, czy jednostkach samorządowych. Wynika z przepisów ustawy i w tym przypadku jest obowiązkowy. Jego wysokość po pięciu latach pracy wynosi 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Co roku dodatek zwiększa się o 1 procent, a jego maksymalna wartość to 20%. Ustalenia te zawarte są w ustawie o pracownikach urzędów państwowych oraz ustawie o pracownikach samorządowych.
Dodatek stażowy dla nauczycieli reguluje Karta Nauczyciela. Wynika z niej, że dodatek za wieloletnią pracę przysługuje już po czwartym roku pracy – w wysokości 1 % wynagrodzenia zasadniczego po każdym przepracowanym roku. Również i w tym przypadku, jego maksymalna wartość może wynosić 20%.
Pozostałym pracownikom – spoza jednostek budżetowych – dodatek stażowy może przysługiwać, lecz nie musi. Wniosek? W tym przypadku jest nieobowiązkowy. Decyzję o tym podejmuje pracodawca i umieszcza ją w wewnętrznym regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym pracy lub umowie o pracę. Istotnie, w tych dokumentach firmowych powinny znaleźć się informacje o wysokości dodatku, jak i zasadach jego przyznawania.
Minimalne wynagrodzenie w 2020 – jakich składników nie uwzględniamy od 2020 r.?
Składnikiem minimalnego wynagrodzenia nie jest:
- nagroda jubileuszowa;
- odprawa pieniężna – w przypadku przejścia na emeryturę lub rentę;
- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
- dodatek za pracę w godzinach nocnych;
- dodatkowe wynagrodzenie roczne;
- dodatek stażowy.
A czy wiesz, o ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2020? Sprawdź stawki.
Zmiany prawne 2020 r.
Z pewnością nasze wynagrodzenie to coś, co musi się zgadzać. Nie chcemy tutaj błędów i pomyłek – a już zwłaszcza na naszą niekorzyść. Dobrze mieć prawo po swojej stronie – ale trzeba też je znać. A w tym my Ci chętnie pomożemy! W naszej bazie wiedzy znajdziesz informacje ze świata kadr i płac, które pozwolą Ci poznać pracownicze procedury. Wyjaśnimy wszystko w jasny i konkretny sposób. Zrozumiałe i zawsze aktualne informacje – na wyciągnięcie ręki. A właściwie na kliknięcie.
Składniki płacowe w iPersonel
Tradycyjnie, musimy odnieść się do naszego oprogramowania kadrowo-płacowego iPersonel. Dodatek stażowy jest jednym ze składników płacowych, dostępnych w systemie. Dzięki temu, poprawnie naliczysz wynagrodzenie, używając tych składników, których potrzebujesz.
Bądź na bieżąco z iPersonel.
Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych, ustawy o pracownikach samorządowych oraz Karty Nauczyciela.