Baza wiedzy.

Mamy mnóstwo wiedzy i chcemy się nią dzielić! Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o kadrach i płacach.

Bez PIT dla młodych – 3 zmiany w systemie kadrowo-płacowym od 2020 r.

Bez PIT dla młodych – 3 zmiany w systemie kadrowo-płacowym od 2020 r.

Zerowy podatek dla młodych

Bez PIT dla młodych to nowa ulga, która obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. i obejmuje pracowników do 26. roku życia. Zerowy PIT dla młodych dotyczy osób, które otrzymują przychody z pracy i z umów zlecenia. Wprowadzenie tych zmian wymusiło nowe obowiązki na pracodawcy i konieczność dostosowania systemu kadrowo-płacowego. Pierwsze pięć miesięcy po wprowadzeniu zmian to miesiące przejściowe. Co się zmieni od 2020 roku i na co należy zwrócić uwagę w używanym oprogramowaniu kadrowo-płacowym? Sprawdź, czy Twój system jest na to gotowy.

Bez PIT dla młodych. Dostosowanie systemu kadrowo-płacowego

iPersonel po raz kolejny zgłasza swoje przygotowanie! Wprowadziliśmy wszystkie niezbędne zmiany, żebyś mógł prawidłowo naliczać wynagrodzenie swoim młodym pracownikom. A jakie to zmiany? O tym poniżej!

  1. Bez oświadczenia
    Jeżeli pracownik chce skorzystać z ulgi, musi do końca 2019 r. złożyć pracodawcy oświadczenie. Jeżeli tego nie zrobi – zostanie rozliczony dopiero w zeznaniu rocznym. Oprogramowanie powinno zawierać oznaczenie, czy dany pracownik, uprawniony do skorzystania z ulgi, złożył takie oświadczenie, czy nie. Jest to konieczne tylko przez 5 miesięcy, ponieważ od 1 stycznia 2020r. ulga powinna być naliczana bez konieczności składania pracodawcy oświadczenia.
  2. Automatyczne przeliczanie wieku
    Skoro ulga obejmuje pracowników do 26. roku życia – należy pilnować ich wieku. Z iPersonel nie będziesz musiał sprawdzać dat urodzenia swoich pracowników – system zrobi to za Ciebie. Automatyczne wyodrębnienie osób uprawnionych do korzystania z ulgi to duże ułatwienie, ponieważ zdejmuje z Ciebie obowiązek comiesięcznego monitorowania wieku pracowników i zastosowania odpowiedniego sposobu naliczania płac. Co ważne, ulga podatkowa przysługuje do dnia ukończenia 26 roku życia, więc codziennie nie musisz sprawdzać, czy coś się zmieniło. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla firm, które zatrudniają tysiące pracowników – w tym wielu poniżej tego wieku.  
  3. Ustalenie limitu kwotowego
    Zgodnie z ustawą ulgę można zastosować do przychodów, które nie przekraczają kwoty 85 528 zł rocznie. System kadrowo-płacowy powinien kontrolować ten limit i w przypadku przekroczenia powyższej kwoty – poddać ją opodatkowaniu, a następnie prawidłowo naliczyć wynagrodzenie pracownikowi do dwudziestego szóstego roku życia. Oprogramowanie musi uwzględniać odmienne limity kwotowe, ustanowione na 2019 r. oraz ten, który ma obowiązywać od 2020r. Dla przypomnienia, w 2019 r. kwota ta wynosi 35 636,67 zł (5/12 limitu rocznego, czyli okres od sierpnia do grudnia).

Dostosowanie iPersonel do Bez PIT dla młodych – okres przejściowy

iPersonel nalicza wynagrodzenia zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami. Dla Ciebie, jako pracodawcy czy pracownika działu kadr i płac, nawet takie zmiany, jak zmiany w opodatkowaniu nie będą problemem. Dlaczego? Ponieważ to my wszystkim się zajmiemy i dostarczymy Ci niezbędnych aktualizacji. Co więcej, wszelkie rozwiązania, które wprowadziliśmy, opierają się na pełnej automatyzacji naliczania płac. Właściwie nie musisz nic robić, a z pewnością to, czego nie musisz robić to martwić się. 😉

W iPersonel dodaliśmy nowy poziom ulgi w ulgach podatkowych. To miejsce, w którym możesz wskazać, czy Twój pracownik złożył stosowne oświadczenie. Tak jak wspominaliśmy, to rozwiązanie będzie konieczne tylko do końca tego roku.

Nowy poziom ulgi podatkowej w iPersonel

Zawsze na czas

Jesteśmy zawsze na bieżąco. Nasz dowód, a właściwie wolimy sformułowanie ,,efekt prac” to oprogramowanie kadrowo-płacowe iPersonel – w pełni dostosowane do zmian prawnych. Z nami na słowach się jednak nie kończy, a lista naszych klientów jest w tym przypadku dowodem, który czarno na białym pokazuje, że mieliśmy z tym coś wspólnego… i przyznajemy się do winy! 😉

Podsumowując, to my pracujemy nad systemem – a Ty nie musisz martwić się o zmiany w przepisach, dokumentach, czy naliczaniu płac. Wygodny układ, prawda?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ustawy ,,Bez PIT dla młodych”  przejdź do artykułu ,,Zerowy PIT dla młodych – najważniejsze informacje” – gdzie, jak sam tytuł wskazuje i jak już sam zdążyłeś to pewnie rozgryźć, zawarliśmy najważniejsze informacje o tym zagadnieniu. 😉

Bądź na bieżąco z iPersonel.

Powyższy artykuł jest opracowaniem własnym na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów.